top of page

Damiano Binetti se narodil v Itálii, kde studoval zpěv na konzervatoři Niccola Picinni v Bari pod vedením slavné italské sopranistky Anny Marie Balboni. Nedlouho poté zahájil studia dirigování na pražské AMU, kde mezi jeho pedagogy patřili František Vajnar, Radomil Eliška, Josef Kuchyňka a Jiří Bělohlávek. V Praze se také zúčastnil mistrovských kurzů, zaměřených na na díla J. S. Bacha, kde se vzdělával u Helmutha Rillinga.

 

V Itálii docházel na kurzy operní interpretace pod vedením věhlasného dirigenta Piera Bellugiho.V roce 1991 úspěšně vykonal konkurz na místo tenoristy u pražských madrigalistů. Na očích veřejnosti a kritiků se poprvé významně objevil v roce 1994, kdy byl jednomyslně zvolen hudebním ředitelem již zmiňovaných madrigalistů. V následujícím roce získal rovněž pozici hudebního ředitele (hlavního dirigenta) pražského ansámblu Mozart Chamber Orchestra, kterou zastával do roku 2006.

 

V roce 1996 byl Binetti pozván k účinkování na festivalu Tibora Vargy ve Švýcarsku a vystoupil také v Belgii na festivalu Wallonie. Binetti je umělec se širokým stylistickým spektrem a intenzivně se zabývá komorní hudbou. Diriguje repertoár symfonický i operní, s důrazem na díla italského bell canta.Od roku 2007 zastává funkci šéfa opery Slezského divadla v Opavě. Pod jeho vedením bylo zrealizováno mnoho důležitých projektů, např. Mozartova trilogie Da Ponte či cyklus oper Belliniho a Donizettiho.

 

Binetti se nesoustředí pouze na velká a významná díla operního repertoáru, rád objevuje i méně známé opusy. Nastudoval například opery Piccinniho, Cherubiniho, Capotortiho, Poulenca, Martinů a Janáčka. V roce 2005 získal s produkcí Belliniho Normy v pražském Národním divadle prestižní cenu Thálie.S pražským Mozart Chamber Orchestra provedl všechna významná Mozartova díla, jmenujme alespoň Requiem, Figarovu svatbu a Dona Giovanniho. Často diriguje na největších českých pódiích, ve Dvořákově síni Rudolfina a Smetanově síni Obecního domu v Praze. Spolupracoval s orchestry jako např. Filharmonie Hradec Králové, Dvořákův symfonický orchestr, Mariánskolázeňský symfonický orchestr, Symfonický orchestr českého rozhlasu, Slovenská filharmonie Košice, Český národní symfonický orchestr, Orchestra da Camera di Venezia a Maltská národní filharmonie.

 

Prezentoval se na takových festivalech, jakými jsou Pražské jaro, Landshut Music Sommer, Settembre Musica, Festival C. Monteverdiho v Cremoně, Pomeriggi Musicali v Miláně, Varazdin International Baroque festival, Bruckner Festival v Linci, Music Festival v čínském Nanningu či Opera Festival v jihokorejském Soulu.Operní produkce se pod jeho taktovkou uskutečnily ve španělském Teatro Monumental, Teatro Regio v Parmě, Auditorio RAI v Římě, Piccolo Teatro v Miláně, Teatro Eugenia Victoria v San Sebastianu, maltském Národním divadle a budově Opery v polském Krakově.

 

Natočil velké množství kompaktních disků, jejichž repertoár sahá od renesance k baroku, od symfonií k operní tvorbě. Jeho umění si mohli vychutnat posluchači Českého rozhlasu, Radia Bremen v Německu, Bavorského rozhlasu v Mnichově, Radia France International, Belgium National Radio. Objevil se na obrazovkách české a chorvatské televize, v Itálii na kanále RAI.

bottom of page